De Verenigde Staten hebben een nieuwe mijlpaal bereikt, en geen positieve. De totale Amerikaanse staatsschuld is opgelopen tot 38 biljoen dollar (ruim 32,7 biljoen euro). Daarmee is in recordtempo opnieuw een biljoen dollar aan schuld toegevoegd, buiten de uitzonderlijke pandemiejaren om. Deze explosieve groei voedt de bezorgdheid over de fiscale gezondheid van de grootste economie ter wereld. Economen waarschuwen dat de gevolgen op termijn aanzienlijk kunnen zijn, niet alleen voor de VS zelf, maar ook voor internationale markten en dus indirect voor beleggers wereldwijd.
Wat er precies aan de hand is
De staatsschuld van een land ontstaat als de overheid meer uitgeeft dan er binnenkomt. In de VS gebeurt dit al tientallen jaren, maar de snelheid waarmee de schuld nu stijgt is uitzonderlijk. In slechts enkele maanden is $1.000 miljard aan nieuwe schuld toegevoegd. Ter vergelijking:
* In de periode 2000–2010 duurde zo’n stijging vaak meerdere jaren.
* Buiten de pandemie om is dit de snelste schuldaccumulatie ooit.
De oorzaken zijn complex, maar bestaan grofweg uit drie pijlers:
* Hoge uitgaven aan defensie, infrastructuur en sociale programma’s.
* Stijgende rentelasten op de reeds bestaande schuld.
* Politieke onwil of onvermogen om structureel te bezuinigen of belastingen te verhogen.
De gevolgen voor de Amerikaanse economie
De stijgende schuld heeft meerdere effecten die elkaar versterken:
📉 Stijgende rentelasten: De Amerikaanse overheid moet steeds meer betalen om haar schuld te financieren. Dit drukt andere uitgaven — denk aan infrastructuur, onderwijs of innovatie.
📊 Minder budgettaire flexibiliteit: Hoe groter de schuld, hoe minder ruimte de overheid heeft om in te grijpen bij toekomstige crises.
💵 Mogelijke druk op de dollar: Als beleggers vertrouwen verliezen, kunnen ze hogere rentes eisen of dollars dumpen, wat de valutamarkt beïnvloedt.
🏦 Stijgende rentes voor consumenten: Hogere staatsrentes vertalen zich door naar hogere hypotheekrentes, autoleningen en bedrijfskredieten.
De Peter G. Peterson Foundation waarschuwt dat de rentelasten een steeds groter deel van de begroting opslokken, waardoor minder geld beschikbaar is voor publieke investeringen. Dit kan op termijn de economische groei afremmen.
Politiek en begrotingsbeleid: weinig harde keuzes
Het Amerikaanse ministerie van Financiën benadrukt dat het tekort sinds 2019 iets is teruggebracht, dankzij hogere belastinginkomsten en enkele bezuinigingen. Maar critici wijzen erop dat dit vooral cosmetisch is — de structurele problemen worden niet opgelost. Politici mijden harde bezuinigingen omdat die onpopulair zijn bij kiezers.
Belastingverhogingen zijn eveneens politiek gevoelig. Daardoor wordt het probleem steeds vooruitgeschoven.
Met een presidentsverkiezing in 2028 in zicht, is de kans klein dat er snel stevige begrotingsmaatregelen komen.
Voor wie nieuw is in beleggen: waarom dit belangrijk is
De Amerikaanse staatsschuld is niet zomaar een binnenlands probleem. Omdat de VS de grootste economie ter wereld is en de dollar de belangrijkste reservemunt, hebben Amerikaanse begrotingsproblemen wereldwijde effecten:
🌍 Beleggingsmarkten reageren vaak sterk op veranderingen in de Amerikaanse rente.
📉 Als beleggers hogere rentes eisen, kunnen obligatiemarkten wereldwijd onder druk komen te staan.
🪙 De waarde van de dollar beïnvloedt grondstofprijzen en valuta’s in andere landen.
📈 Amerikaanse obligaties gelden traditioneel als “veilig” — maar bij te hoge schuldniveaus kan dat vertrouwen onder druk komen.
Wat dit betekent voor HCC-leden en particuliere beleggers
📊 Let op rentebewegingen: Als de VS meer moet betalen voor financiering, stijgen wereldwijd vaak ook de rentes. Dat beïnvloedt aandelen, obligaties en vastgoed.
💰 Obligaties vs. aandelen: Hogere staatsrentes kunnen obligaties aantrekkelijker maken, maar drukken tegelijk op aandelenwaarderingen.
🪙 Valuta-effecten: Een zwakkere dollar kan invloed hebben op buitenlandse beleggingen en grondstoffenprijzen.
🏦 Spreiding loont: Beperk risico’s door niet te zwaar afhankelijk te zijn van Amerikaanse assets.
Voor veel beleggers zal de VS altijd een belangrijk onderdeel van de portefeuille blijven. Maar de context van een snel oplopende staatsschuld vraagt om scherpte en spreiding.
Tot slot
De Amerikaanse staatsschuld is nu hoger dan ooit. Voorlopig lijkt er geen politieke wil om dit fundamenteel aan te pakken. Dat maakt van deze ontwikkeling een structurele factor waar beleggers rekening mee moeten houden. Zolang de dollar dominant blijft, kan de VS dit nog dragen. Maar hogere rentelasten en afnemend vertrouwen kunnen op termijn leiden tot spanningen op financiële markten. Wie als belegger vooruit wil kijken, moet dit niet zien als een geïsoleerd probleem, maar als een belangrijke trend voor de komende jaren.
Disclaimer: Dit artikel is bedoeld voor leden van HCC!beleggen en heeft een informatief karakter. Het vormt geen individueel beleggingsadvies. Beleggen brengt risico’s met zich mee. Resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst.