De goudprijs is de afgelopen twee jaar spectaculair gestegen. Een van de belangrijkste motoren achter die rally is niet de particuliere belegger, maar de centrale bank. Wereldwijd slaan centrale banken massaal goud in, en volgens marktanalist Tavi Costa staan we pas aan het begin van die beweging.
Goud boven dollars en euro’s
Voor het eerst sinds 1996 is er meer goud in de reserves van centrale banken opgenomen dan Amerikaans schatkistpapier. Sterker nog: volgens een rapport van de Europese Centrale Bank heeft goud inmiddels ook de euro ingehaald in de officiële reserves wereldwijd. Dat zegt veel over de verschuivende machtsverhoudingen in de internationale financiële wereld.
Costa voorziet dat goud in de toekomst wel tot 80% van de centrale bankreserves zou kunnen uitmaken. Daarmee zou goud opnieuw een spilfunctie krijgen zoals in het klassieke goudstandaard-tijdperk.
Diversificatie door schuldencrisis
De enorme opbouw van staatsschulden wereldwijd is de belangrijkste reden voor deze trend. Overheden, met de Verenigde Staten voorop, kampen met torenhoge begrotingstekorten en tekorten op de lopende rekening. Hierdoor brokkelt het vertrouwen in de dollar als wereldreservemunt langzaam af.
Volgens Costa kan inflatie tijdelijk helpen om de schuldenlast te verlichten, maar dat ondermijnt de koopkracht van de dollar nog verder. Dit verklaart waarom vooral opkomende landen hun reserves hebben verschoven richting goud. Hij verwacht dat ook ontwikkelde landen zich hierbij zullen aansluiten als de economische druk toeneemt.
Wie bezit het meeste goud?
Een blik op de cijfers laat zien wie de echte grootmachten in goud zijn:
- Verenigde Staten: 8.133 ton (78% van de reserves)
- Duitsland: 3.350 ton (77,5%)
- Italië: 2.452 ton
- Frankrijk: 2.437 ton
- Rusland: 2.330 ton
- China: 2.299 ton
- Zwitserland: 1.040 ton
Opvallend: Portugal heeft relatief de hoogste goudratio, met 84% van de officiële reserves in goud. Zwitserland scoort hoog als je kijkt naar goud per inwoner.
Het beeld is duidelijk: landen met grote goudreserves vergroten hun financiële slagkracht. In tijden van sancties, crises of valutaschokken kan goud als ultiem vangnet dienen.
Vooruitzichten
Costa verwacht dat een komende renteverlaging van de Federal Reserve de goudprijs verder zal opstuwen, mogelijk nog dit jaar. Toch benadrukt hij dat goud vooral in een langetermijnstrategie thuishoort. Zelfs bij de huidige koers van rond de 3.500 dollar (ruim 3.000 euro) per ounce ziet hij voldoende reden om goud als serieuze belegging te beschouwen.
Disclaimer HCC!beleggen
Dit artikel is geschreven voor informatieve doeleinden en weerspiegelt een samenvatting van internationale analyses. Het is nadrukkelijk géén individueel beleggingsadvies. HCC en de auteur aanvaarden geen aansprakelijkheid voor beslissingen die lezers nemen op basis van dit artikel.